poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Piękno łódzkich pałaców

W piątek 8 kwietnia zaprosiliśmy czytelników oraz pensjonariuszy z Domów Dziennego Pobytu Nr 1 i Nr 3 na prelekcję o pałacu braci Steinertów, w którym mieści się min. nasza biblioteka.
Pani Jadwiga Sochacka opowiedziała uczestnikom spotkania o tym, że Steinertowie należeli do jednego z najstarszych rodów fabrykanckiej Łodzi. Przybyli z Saksonii w 1829 r. i budowali swoją fortunę powoli przez cztery pokolenia. Pałac został zbudowany przez braci - Karola i Emila w latach 1909-1911 według projektu berlińskiego architekta Alfreda Balcke w stylu nawiązującym do renesansu północnoniemieckiego.
We wnętrzach biblioteki zachowało się wiele elementów świadczących o pięknie architektonicznym pałacu.W czasie spotkania nie mogło zabraknąć piosenek o Łodzi. Na akordeonie akompaniował pan Marek Krześlak. Atmosfera była wspaniała i wszyscy doskonale się bawili śpiewając znane łódzkie melodie.
Po spotkaniu w bibliotece wybraliśmy się na wycieczkę, żeby zobaczyć wille Richterów mieszczące się przy ul. Skorupki.


Willa Józefa Richtera (ul. Skorupki 10/12) powstała w latach 1888-1889 według projektu Karla Seidla z Wiednia. Wyglądem nawiązuje do włoskich budowli renesansowych. Obecnie mieści się tutaj Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ.


Pałace przy ul. Ks. Skorupki otacza Park Klepacza - wpisany do rejestru zabytków - najpiękniejszy jest właśnie wiosną, kiedy to pod dębem tworzy się lazurowy kobierzec z kwiatów cebulicy.

Willa Reinholda Richtera (ul. Skorupki 6/8) została zaprojektowana przez architekta Ignacego Stebelskiego w 1904 r. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj Rektorat Politechniki Łódzkiej. Znajduje się ona w doskonałym stanie. Łączy cechy różnych stylów: gotyckiego, manierystycznego i secesyjnego.


Brak komentarzy: