W 2010 r. przypada 200 rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski ogłosił rok 2010 - Rokiem Chopinowskim. Honorowy patronat nad uroczystościami obchodów objął prezydent RP Lech Kaczyński, nadając wydarzeniom chopinowskim najwyższą rangę.
Fryderyk Chopin urodził się w 1810 r. w Żelazowej Woli. W księdze chrztów zapisano, ze przyszedł na świat 22 lutego, ale rodzina zawsze podawała za datę urodzin 1 marca. Żył tylko 39 lat. Zmarł 17 października 1849 r. w Paryżu. Jego serce zostało przewiezione do Warszawy i spoczywa w Kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża.
Był największym polskim kompozytorem.
Znakomitą większość wszystkich kompozycji napisanych przez Chopina stanowią utwory przeznaczone na fortepian solo. Oprócz tego są też dzieła na fortepian i orkiestrę, fortepian i wiolonczelę, trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz pieśni na głos z fortepianem.
Chopin sięgał do bardzo wielu różnych, istniejących już gatunków kompozytorskich, wykorzystując je w swej twórczości (jak np. nokturny, etiudy, sonaty). Ponadto sam tworzył gatunki nowe (np. mazurki). Bardzo znaczące miejsce wśród wszystkich utworów zajmują, tworzone przez całe życie, polonezy i mazurki.
Jego wkład w rozwój światowej muzyki romantyzmu jest nieoceniony, inspirował Roberta Schumanna i Franciszka Liszta, stanowi natchnienie dla rzeszy polskich muzyków. Jego dzieła są ponadczasowe. Znaczenie utworów Chopina, wykracza poza wymiar artystyczny. Stał się legendą, a jego twórczość jest bliska sercom wielu pokoleń.
Rok Chopinowski 2010 to ogromna szansa na promocję polskiej kultury i sztuki. To możliwość propagowania naszego dziedzictwa narodowego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz