środa, 8 kwietnia 2009

Książki godne polecenia

W pierwszym kwartale 2009 roku zakupiłyśmy do biblioteki 60 książek. W darze od Urzędu Miasta Łodzi otrzymałyśmy 6 publikacji książkowych, dotyczących historii naszego miasta.
Polecamy Państwu kilka z nowości, cieszących się dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników:

Odwet: prawdziwa historia braci Bielskich” Piotr Głuchowski, Marcin Kowalski

Jest to wstrząsająca opowieść o zapomnianej polsko-bolszewickiej wojnie, która wybuchła na Kresach w 1943 r., to historia o zdradzie i zemście. Jest ona próbą odpowiedzi na pytanie o rolę braci Bielskich - czy byli bohaterami, którzy wyrwali setki Żydów z rąk hitlerowców, czy mordercami niewinnych Polaków? Zawiera nieznane dokumenty IPN, wyniki śledztwa autorów książki, niepublikowane nigdy relacje i fotografie archiwalne. Książka jest drugą częścią autorskiej serii Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego, poświęconej nieodkrytym lub przemilczanym epizodom ostatniej wojny na polskich Kresach. Jej pierwsza część - "Nie trzeba mnie zabijać" - opowiadała historię Aleksa Kurzema, ocalałego z zagłady Żyda wychowywanego przez hitlerowców.


I była miłość w getcie” Marek Edelman

Poruszające, bardzo osobiste w tonie, wspomnienia z życia w getcie warszawskim ostatniego żyjącego przywódcy legendarnego powstania. Marek Edelman w krótkich „migawkach” przywołuje wydarzenia, które go najbardziej poruszyły. Przypominając, że nawet w cieniu Zagłady trzeba było jakoś żyć. Ludzie jedli, spali, cieszyli się drobiazgami, kochali.
Wiele tu niezwykłych opowieści, jak ta o młodej Dedzie i jej ukochanym chłopcu, którzy przenieśli się na aryjską stronę. „To szczęście trwało trzy miesiące. Potem – może się skończyły pieniądze – gospodarze wydali ją i jej chłopca”... Bezcenna narracja z pierwszej ręki.

Lektor” Bernhard Schlink

Piętnastolatek nawiązuje romans ze starszą od siebie kobietą - Hanną. Chłopak zaczyna bywać w jej domu i częścią ich miłosnego rytuału staje się wspólne czytanie książek - on zostaje jej lektorem, ona dzięki niemu mniej dotkliwie znosi samotność. Niespodziewanie rozstają się na kilka lat, by ponownie spotkać się na sali sądowej. W trakcie procesu poznajemy mroczną przeszłość Hanny.
Ekranizacja z oskarową rolą Kate Winslet już w kinach!Cykl „Zmierzch” Stephenie Meyer

Niezwykle porywająca opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Jej bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego, przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności - nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć. Dziewczyna usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Okazuje się, bowiem, że zakochała się w wampirze...

Na kultową serię przetłumaczoną na 30 języków składają się książki: "Zmierzch", "Księżyc w nowiu", "Zaćmienie" i "Przed świtem".
Dobry zabójca” Dean Koontz

Timothy Carrier jest prostym murarzem, który mimo postury Johna Waynea nie chce rzucać się ludziom w oczy. Wchodzący do baru nieznajomy bierze go omyłkowo za zawodowego mordercę.. Dean Koontz po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z najlepszych pisarzy współczesnych thrillerów, choć w jego bibliografii można znaleźć także horrory i science-fiction, a nawet tomiki poezji."Sezon czarownic" Natasha Mostert

Dwie siostry. Tajemniczy dom. Wchodząc tam, wkraczasz do świata piękna, ale i ciemności...Przesycony dyskretną erotyką gotycki thriller, w którym łączą się ze sobą pierwiastki namiętności i śmierci.

SS-mann: życie i śmierć mordercy” Heribert Schwan, Helgard Heindrichs

Kim był tytułowy ""SS-mann" Josef Blosche? Sadystycznym, bezdusznym żołnierzem likwidującym warszawskie getto, członkiem specjalnych grup do zwalczania ruchu oporu na okupowanych przez Niemców terenach? Czy jego powojenne życie przykładnego męża i członka rodziny, cenionego pracownika fabryki mogło przysłonić ogrom zbrodni dokonanych w czasie II wojny światowej? Książka podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie: jak w duszy zwykłego człowieka rodzi się zbrodnia i kiedy opętańcza ideologia zabija wszelkie ludzkie odruchy, zamieniając człowieka w bestię


Stuhrowie: historie rodzinne” Jerzy Stuhr

Historia rodziny Stuhrów. Wartość i siłę rodziny odkrywa się powoli. W drugiej połowie XIX wieku pradziadek Jerzego Stuhra – Leopold – przyjeżdża do Krakowa, gdzie kupuje kamienicę w Rynku Podgórskim i zakłada restaurację. Od tego czasu w pasjonującej historii krakowskiej rodziny Stuhrów mieszają się wątki polskie, austriackie, czeskie i węgierskie. Opowieść doprowadzona do dnia dzisiejszego pokazuje jak rodzinna historia obecna jest w życiu rodziny i kształtuje Jerzego Stuhra i jego dzieci: Maćka i Mariannę. Dodatkowym smaczkiem książki jest bogaty wybór fotografii z rodzinnego archiwum oraz przygotowane przez Mariannę Stuhr rodzinne drzewo genealogiczne.

"Szybki numer” James Patterson, Michael Ledwidge

Kiedy Lauren Stillwell, detektyw w wydziale zabójstw nowojorskiej policji, przypadkowo widzi, jak jej mąż Paul znika w hotelu z atrakcyjną blondynką, postanawia się zemścić. Spędza noc z przyjacielem z pracy, Scottem Thayerem. Pomiędzy Paulem a Scottem dochodzi do bójki - dzień później ciało Paula zostaje odnalezione z raną postrzałową głowy. Tylko Lauren wie, co naprawdę wydarzyło się poprzedniej nocy. Targana wyrzutami sumienia utrudnia śledztwo, tuszując informacje, które mogłyby pogrążyć jej męża, wikła się w sieć niekończących się kłamstw. Tymczasem na jaw wychodzą nowe fakty, które stawiają pod znakiem zapytania wszystko, w co wierzy. W jej sytuacji nie ma dobrego wyjścia - każda decyzja, którą podejmie, może kosztować ją karierę zawodową, małżeństwo, a nawet życie...

Z miłości” Susan Elizabeth Philips

Blaski i cienie życia gwiazdy filmowej w pełnej wdzięku powieści twórczyni najbardziej kobiecych książek w literaturze kobiecej. Życie Georgie się rozpada... Sławny mąż - gwiazdor kina akcji - porzucił ją na oczach milionów. Jej kariera filmowa się załamuje. Jej image bohaterki romantycznych komedii znudził się fanom. Co może zrobić blednąca gwiazda, gdy czujne obiektywy aparatów paparazzich czyhają na każdy jej krok... i każdą łzę? Postanawia przechytrzyć wszystkich, fanów i wrogów: wciąć ślub na niby i udawać zakochaną i szczęśliwą. To będzie dla Georgie nowa rola życiowa - zagrana bez reżysera bez scenariusza, za to z zupełnie nieprzewidywalnym partnerem...

1 komentarz:

Filia nr 5 pisze...

Radosnych świąt Wielkiejnocy,
suto zastawionych stołów,
dużo wody w poniedziałek,
bogatego zająca i jak najmilszych spotkań w gronie rodziny.

od koleżanek z Filii nr 5 (jeszcze!)